Lincolnshire Care Awards 2017

CELEBRATING THE BEST IN CARE IN LINCOLNSHIRE

22nd February 2018 at The County Assembly Rooms

 
The Lincolnshire Care Awards celebrated outstanding care workers, teams and organisations from across the county on 22nd February 2018. 
Now in its second year the bigger and better awards saw a huge increase in nominations and a brand-new award recognising the contribution of support staff. The awards were presented by BBC Radio Lincolnshire's Melvyn Prior with each award sponsored by a local business or organisation.

Speaking at the event, Melanie Weatherley, Chair of Lincolnshire Care Association, said:

"I meet brilliant care workers, nurses and leaders every day and they've deserved their work and achievements to be celebrated this evening. The work they do in the county is so important and they are valued hugely by the people they care for, their colleagues and all of us who benefit from high quality care. The amazing work carers do isn't celebrated enough so it's an honour to host this event and recognise the great contribution of those from the care sector in Lincolnshire. "

The Lincolnshire Care Awards categories:

 Sills and Betteridge Community Care Award
 StaffAid Residential Care Award
 Bishop Grosseteste University Outstanding Learner Award
 University of Lincoln and Lincolnshire County Council Nursing in Social Care Award
 Apetito Best Supporting Role Award
 District Councils Community Leadership Award
 Lincoln College Rising Star Award
 NatWest Outstanding Care Team Award
 Community Health Partnerships Care Leadership Award
 Lincolnshire Care Association Special Achievement Award


See our finalists and winners
 
Sills and Betteridge Community Care Award

Finalists:
• Bev Chappell, Amber Care Lincolnshire (Ltd)
• Hazel Jewitt, Adults Supporting Adults
• Andy White, Bluebird Care Lincoln
• Janet Burnett, Clarriots Care
• Irma Pilipcikiene, CRG Homecare
• Julie Taylor, Forget Me Not Homecare Ltd
• Adam Waples, The Royal Mencap Society

Winner:
Andy White, Bluebird Care Lincoln

 

Highly Commended:

Adam Waples, The Royal Mencap Society

StaffAid Residential Care Award

Finalists:
• Keisha Shepherd, Kimberley Care Home
• Maria Silva Rodrigues, Drovers Call Care Home
• Wendy Sheldon, Drovers Call Care Home
• Sarah Woodhall, Hartsholme House
• Helen Jackson, Apple Trees Care & Reablement Centre
• Artur Haluszko, Cedar Falls Care Home
• Vivian Smith, Cedar Falls Care Home
• Brenda Love, Cedar Falls Care Home
• Chris Inte, Cedar Falls Care Home
• Inara Caune, The Old Hall Willow Homes
• Lisa Osborne, Capricorn Cottage

Winner:
Inara Caune, The Old Willow Homes

Highly Commended:
Vivian Smith, Cedar Falls Care Home

Bishop Grosseteste University Outstanding Learner Award

Finalists:
• Linda Morris, Kimberley Care Home
• Renee Persinger, The Royal Mencap Society
• Susie Neupane, Cedar Falls Care Home
• Isobel Morrison, Thera East Midlands
• Stacey Mason, Walnut Care

Winner:
Stacey Mason, Walnut Care

Highly Commended:
Linda Morris, Kimberley Care Home

University of Lincoln & Lincolnshire County Council Nursing in Social Care Award

Finalists:
• Debbie Ferguson, Bluebird Care Lincoln
• Lisette Spendlow, Drovers Call Care Home
• Stephanie Hewat-Jaboor, Cedar Falls Care Home
• Mariana Anton, Cedar Falls Care Home
• Susan Palethorpe, Cedar Falls Care Home
• Gabriel Curila, Hunters Creek Care Home

Winners:
Lisette Spendlow, Drovers Call Care Home

Stephanie Hewat-Jaboor, Cedar Falls Care Home

Susan Palethorpe, Cedar Falls Care Home

Apetito Best Supporting Role Award

Finalists:
• Alex Nutt, Eastwood Lodge
• Karen Merrills, Eliot House Nursing Home
• Hayley Godfrey, Kimberley Care Home
• Megan Brown, Patchett Lodge
• Steph Townsend, Cedar Falls Care Home
• Janet Magerison, The Old Rectory Care Home
• Tracy Watkin, Willoughby Grange Care Home
• Reece Allgood, Drovers Call Care Home
• Paul North, Walnut Care
• Martyn Culy, The Old Hall
• Veronica Burnett, Amber Care Lincolnshire Ltd

Winners:
Karen Merrills, Eliot House Nursing Home

Reece Allgood, Drovers Call Care Home

Highly Commended:
Steph Townsend, Cedar Falls Care Home

District Councils Community Leadership Award

Finalists:
• Jane Sanderson, Amber Care Lincolnshire Ltd
• Becki Moore, Bluebird Care NE Lincs & W Lindsey
• Helen Horner, Care 4 U Services
• Lucy Hunter, Clarriots Care
• Rebekah Stephen, Eden Futures
• Lee Rochford, Forget Me Not Homecare
• Lorraine Hoof, The Royal Mencap Society
• Luann Pomfret, Walnut Care

Winner:
Lucy Hunter, Clarriots Care

Highly Commended:
Lorraine Hoof, The Royal Mencap Society

Lincoln College Rising Star

Finalists:
• Dean Richards, Amber Care Lincolnshire Ltd
• Nathan Jarvill, Care 4 U Services
• Lisa Jenkins, Kimberley Care Home
• Jaycee Clark, Eresby Hall
• Tempest Thompson, The Royal Mencap Society
• Megan Stone, Walnut Care

Winner:
Megan Stone, Walnut Care

Highly Commended:
Lisa Jenkins, Kimberley Care Home

Jaycee Clark, Eresby Hall

NatWest Outstanding Care Team Award

Finalists:
• Adult Supporting Adults
• Ashdene Care Team
• Swanholme Court Garden Project Team
• Eastwood Lodge Team Leaders
• Sunningdale Drive Team, The Royal Mencap Society
• Lincolnshire Community Support Team, Thera East Midlands
 
Winner:
Sunningdale Drive Team, The Royal Mencap Society

Highly Commended:
Ashdene Care Team

Swanholme Court Garden Project Team

Community Health Partnerships Care Leadership Award

Finalists:
• Susannah Barker-Milan, Eccleshare Court
• Nadine Vail, Kimberley Care Home
• Lisa McFarlane, Drovers Call Care Home
• Lynn Lacey, Whitefriars
• Kryzystof Krzysztofiak, Cedar Falls Care Home
• Anita Malkevica, Cedar Falls Care Home
• Karen Culy, The Old Hall

Winners:
Nadine Vail, Kimberley Care Home

Lynn Lacey, Whitefriars

Lincolnshire Care Association Special Achievement Award

Winner:                                                                                                                                                             Susannah Barker Milan, Eccleshare Court